Пірометри та інфрачервоні термометри
Пристрій, що дозволяє безконтактним методом виміряти інфрачервоне випромінювання від об’єкта, називається оптичний пірометр. Часто безконтактний метод необхідно використати там де неможливо застосування інших способів - у середовищах з високою температурою, на великих відстанях, важкодоступних місцях та інших.
Принцип роботи полягає в тому, що визначається потужність теплового випромінення від поверхні, крім того сприймається діапазон інфрачервоного випромінення та визначається температура об’єкта. Раніше подібні пристрої могли визначити температуру лише дуже нагрітого предмета по його яскравості та кольору. Пізніше пірометри стали застосовуватися для визначення також низької температури - близької до 0 °C і навіть нижче. Такий пристрій зараз прийнято називати пірометр інфрачервоний, що вказує на характер вимірювань.
Пірометри можна класифікувати по таким основним характеристикам: температурний та спектральний діапазон, характер виконання а також візуалізація даних. Зазвичай термометр інфрачервоний, особливо переносний обладнаний зручним дисплеєм для спостереження за зміною показників. Найважливішими з них беззаперечно являються максимальне значення та мінімальне значення температури, а також різниця між ними, середнє значення та ін. В сучасному приладі також можна зустріти дуже корисну функцію - подача звукового сигналу у випадку перевищення встановленого порогу.
Ручний пірометр дозволяє в більшості випадків виміряти температуру в діапазоні від -60 до +1500 °C, хоча ці межі можуть змінюватися в залежності від вартості та призначення конкретної моделі. Крок вимірювання також лежить в дуже вузькому діапазоні - до 1°C на крайніх температурах та в сприятливих випадках до 0,1°C (температура не перевищує 1000°C).
Гранична похибка при вимірюванні становить 2°C. Час, що потрібен для отримання показників становить 1 секунду. Тобто за всіма вищенаведеними показниками можна встановити, що це високоточний та незамінний для багатьох галузей пристрій. Його можна підключити до комп’ютерних систем та передати на них отримані показники.
Факти, котрі характеризують оптичний пірометр, а також додаткові вбудовані можливості дозволяють використовувати пристрій в електроенергетиці та теплоенергетиці для вимірювання у незручних умовах, будівництві а також у побуті (наприклад визначення температури стін). Адже самі прості кишенькові пірометри може дозволити собі придбати кожна сім’я.